Jakich produktów i dlaczego nie należy łączyć w naszej diecie?
Pamiętajmy, że łączenie ze sobą niektórych produktów spożywczych nie zawsze jest zdrowe, a czasem może być nawet szkodliwe dla naszego zdrowia Okazuje się jednak, że niektóre połączenia mogą powodować utratę zdrowotnych właściwości, zmniejszać przyswajalność witamin i minerałów, a nawet szkodzić.

Pamiętajmy, że łączenie ze sobą niektórych produktów spożywczych nie zawsze jest zdrowe, a czasem może być nawet szkodliwe dla naszego zdrowia. Zdawałoby się, że gdy dodamy zdrowy produkt do drugiego zdrowego produktu, uzyskamy podwójną porcję witamin i składników odżywczych. Okazuje się jednak, że niektóre połączenia mogą powodować utratę zdrowotnych właściwości, zmniejszać przyswajalność witamin i minerałów, a nawet szkodzić.

Oto kilka przykładów:

Świeży ogórek plus pomidory, papryka, natka pietruszki

W ogórku znajduje się enzym askorbinazy, odpowiedzialny za rozkład witaminy C, dlatego z zielonymi ogórkami nie powinniśmy łączyć różnych warzyw bogatych w witaminę C. Mowa tu o wspomnianych pomidorach, natce pietruszki, cykorii, sałacie, papryce i wielu innych warzywach. Polecam do sałatki (jeśli to możliwe) zamiast świeżego ogórka dodać kwaszonego lub konserwowego, przez co sałatka nie zostanie pozbawiona witaminy C, gdyż proces kiszenia czy konserwowania pozbawia z kolei ogórka enzymu ascorbiny.

Herbata plus cytryna 

Sok z cytryny sprawia, że cytrynian glinu obecny w herbacie odkłada się w mózgu a jego nadmiar przyczynia się do rozwoju choroby Alzheimera. U małych dzieci takie połączenie obciąża wątrobę. Aby uniknąć tej groźnej reakcji, cytrynę lub sok z niej należy dodawać do herbaty już po odcedzeniu liści lub wyjęciu torebki do zaparzania.

Herbata plus miód

Często do herbaty dodajemy miód. Warto pamiętać, że pod wpływem wysokiej temperatury miód traci swoje wartości odżywcze, dlatego należy go dodać, dopiero do letniej herbaty.

Herbata i ciasto drożdżowe

Zawarte w herbacie substancje organiczne garbniki – ograniczają wchłanianie witaminy B1 znajdującej się w cieście drożdżowym. Witamina B1 wpływa na prawidłową pracę mięśni i funkcjonowanie układu nerwowego. Jeśli nie wyobrażamy sobie spożycia ciasta bez herbaty, musimy pamiętać, że przyswoimy mniej witaminy B1.

Czerwone mięso i czerwone wino

Spożywając do posiłku składającego się z czerwonego mięsa lampkę czerwonego wina sprawimy, że garbniki, które znajdują się w czerwonym winie, ograniczą wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym. Musimy pamiętać, że żelazo wpływa korzystnie na naszą kondycję, wydolność oraz zapobiega niedokrwistości.

Ryby morskie i warzywa krzyżowe (kapustne) 

Jedzone w tym samym posiłku nie pozwalają na przyswojenie jodu - substancji odżywczej znajdującej się w rybach, gdyż warzywa krzyżowe zawierają triglikozydy, substancje nie pozwalające naszej tarczycy na wykorzystanie jodu. Jod wpływa korzystnie na prawidłową pracę tarczycy, witalność, sprawność umysłową, skórę, włosy i paznokcie.

Nabiał i ziemniaki

Nabiał (mleko i jego przetwory oraz jaja ) i ziemniaki– łącząc te produkty w jednym posiłku sprawiamy, że nasz organizm traci wapń i żelazo.

Wędlina, owoce morza, owoce strączkowe, kiełki i otręby plus żółty ser

Nasz organizm traci cynk. Zawarty w serze fosfor ogranicza wchłanianie cynku. Cynk odpowiada za odporność, pamięć i płodność.